Sunday3/17 Sunday of Orthodoxy – Procession of the Holy Icons
Pangari Duty: Bobby Batuyios, Dimitra Dimeck, Natasa Tosic, George Voulgarakis Orthros:8:30AM Divine Liturgy:10:00AM
Epistle:Hebrews:11:24-26,32-40pg:136-137Gospel:John::1:43-51pg:137-138
Sunday Catechism School – 10:00AM
Ladies Philoptochos Loukoumades – Following Church Services
AHEPA Meeting – Following Services in Community Center
Monday3/18 Adult Greek Dance Class – 7:00PM
Adult Basketball – 8:00PM
Tuesday3/19 Greek School - 5:00PM – 8:00PM
Educational & Cultural Meeting – 6:00PM
Wednesday3/20 Bible Study – 11:00AM
GOYA - 7:00PM
Presanctified – 7:00PM
Pangari Duty: Manny Lakios, Kalliope LaGamma
Friday3/22 Holy Confession – 6:00PM
2nd Salutations – 7:00PM
Pangari Duty: Dr. John Damaskos, Janet Trohalaki
Sunday3/24 Sunday of St. Gregory Palamas – 2nd Sunday of Lent
Pangari Duty: Jim Govits, Dr. Nick Kleopoulos, Mike Kontonicolas, Bobby Gemelas,
Loui Tsunis
Orthros:8:30AM Divine Liturgy:10:00AM Epistle:Hebrews:1:10-14;2:1-3pg:138Gospel:Mark:2:1-12pg:139
Sunday Catechism School – 10:00AM
Fasolada following Church Services – AHEPA Port Jefferson Chapter #319
Lecture By Fr. Jim – The Holy Land
Bookstore: Great Lent Begins, supplies are sold at our bookstore.
Home Blessings: If anyone missed the home blessings during the Epiphany Season and would like Fr. Jim to Bless your home or business please call the Church office, 631-473-0894 to set up an appointment.
=============================================================
ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Κυριακή3/17 Κυριακή Της Ορθοδοξίας – Λιτανεία Ιερών Εικόνων
Επίτροποι: Μπάμπης Μπατούγιος, Δήμητρα Ντιμέκ, Νάτασα Τόσικ, Γιώργος Βουλγαράκης Όρθρος:8:30π.μ. Θεία Λειτουργία:10:00π.μ.
Απόστολος:Εβ:11:24-26;32-40 Ευαγγέλιο:Ιωάννης:1:43-51 Κατηχητικό Σχολείο – 10:00π.μ
Λουκουμάδες μετά την Θεία Λειτουργία – Φιλόπτοχος Συνεδρίαση ΑΧΕΠΑ μετά τις Ακολουθίες
Δευτέρα3/18 Ελληνικούς Χορούς Για Μεγάλους – 7:00μ.μ.
Καλαθοσφέρεση Για Μεγάλους – 8:00μ.μ.
Συνεδρίαση Εκπαίδευτικης & Πολιτιστικής Επιτροπής – 6:00μ.μ.
Τρίτη3/19 Ελληνικό Σχολείο – 5:00μ.μ. – 8:00μ.μ.
Τετάρτη3/20 Μελέτη Αγίας Γραφής – 11:00π.μ.
ΓΚΟΓΙΑ - 7:00μ.μ.
Προηγιασμένη – 7:00μ.μ.
Επίτροποι: Εμμανουήλ Λάκιος, Καλλιόπη Λαγκάμμα
Παρασκευή3/22 Ιερά Εξομολόγηση – 6:00μ.μ.
2η Χαιρετισμοί – 7:00μ.μ.
Επίτροποι: Δρ. Ιωάννης Δαμασκός, Ιωάννα Τροχαλάκη
Κυριακή3/24 Κυριακή του Αγ. Γρηγορίου Του Παλαμά – Β’ Κυριακή Των Νηστειών
Επίτροποι: Δημήτρης Γκόβιτς, Δρ. Νικόλαος Κλεόπουλος, Μιχάλης Κοντονικόλας, Μπάμπης
Γέμελας, Λούης Τσούνης
Όρθρος:8:30π.μ. Θεία Λειτουργία:10:00π.μ. Απόστολος:Ευβ:1:10-14;2:1-3 Ευαγγέλιο:Μάρκος:2:1-12
Κατηχητικό Σχολείο – 10:00π.μ.
Φασολάδα μέτα την Λειτουργία – ΑΧΕΠΑ
Διάλεξη Απο των Π. Δημήτριο – Οι Άγιοι Τόποι
Βιβλιοπωλείο: Ξεκινάει η Νηστεία, για προμήθειες επισκεφθείτε το βιβλιοπωλείο μας.
Αγιασμοί Σπιτιών: Έαν δεν μπόρεσετε να έχετε τον Μεγάλον Αγιασμό στο σπίτι σας η στην επιχείρηση σας κατά την περίοδο των Θεοφανείων, παρακαλείσθε να πάρετε τηλέφωνο στο γραφείο της Εκκλησίας για να κανονίσετε ημερομηνία να σας επισκεφθή ο Πάτερ Δημήτριος.